IC 1297

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1297


Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 26 м 27,7 с
Деклинација -13° 17' 36""
Положбен агол 144°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,6'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 22 февруари 1898
Други ознаки MCG -2-22-16

IC 1297галаксија во соѕвездието Крма, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1297 се споменува и како MCG -2-22-16.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 февруари 1898 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1297 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 1297 има привидни димензии од 1' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 26 м 27,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -13° 17' 36"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 144°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1297 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 23683.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]