Вага (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вага
лат. Libra
Libra constellation map mk.svg
КратенкаLib
ГенитивноLibrae
Ректасцензија15 ч.
Деклинација−15°
Површина538 (°)² (29th)
Главни ѕвезди4, 6
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
46
Ѕвезди со планети3
Ѕвезди посјајни од 3,00m2
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг)2
Најсјајна ѕвездаЗубенешмали (β Lib) (2.6m)
Најблиска ѕвездаHD 131977
сг,  пс)
Месјеови објекти0
Метеорски дождовиMay Librids
Соседни
соѕвездија
Змија
Девица
Водна Змија
Кентаур (агол)
Волк
Скорпија
Змијоносец
Видливо на ширина од +65° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец јуни.

Вага (или Терезија) е едно од соѕвездијата од зодијакот, и како астролошки знак го носи истото име. Латинскиот назив Libra значи „вага“, а неговиот симбол е Libra.svg. Ова соѕвездие не е многу изразено на небото, нема ѕвезди со голема величина, а се наоѓа меѓу соѕвездијата Девица на запад и Скорпија на исток.

Особености[уреди | уреди извор]

Најсјајните ѕвезди во Вага се:

σ Librae порано била позната како γ Scorpii иако била добро видлива во границите на соѕвездието Вага. Преименувана е како σ Librae во 1851 година, од страна на Бенџамин А. Гулд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • H. A. Rey, The Stars — A New Way To See Them. Enlarged World-Wide Edition. Houghton Mifflin, Boston, 1997. ISBN 0-395-24830-2.
  • Ian Ridpath and Wil Tirion (2007). Stars and Planets Guide, Collins, London. ISBN 978-0007251209. Princeton University Press, Princeton. ISBN 978-0691135564.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Соѕвездија во Вага