Девица (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Девица
лат. Virgo
Virgo constellation map mk.svg
Кратенка Vir
Генитивно Virginis
Ректасцензија 13 ч.
Деклинација
Површина 1294 (°)² (2nd)
Главни ѕвезди 9, 15
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
96
Ѕвезди со планети 9
Ѕвезди посјајни од 3,00m 3
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 9
Најсјајна ѕвезда Спица (α Vir) (1.0m)
Најблиска ѕвезда Ross 128
сг,  пс)
Месјеови објекти 11
Метеорски дождови виргиниди
му-виргиниди
Соседни
соѕвездија
Воловар
Береникина Коса
Лав
Пехар
Гавран
Водна Змија
Вага
Змија
Видливо на ширина од +80° до −80°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец мај.

Девица е едно од соѕвездијата од зодијакот, и како астролошки знак го носи истото име. Латинскиот назив Virgo значи девојка - девица, а неговиот симбол е Virgo.svg. Се наоѓа меѓу соѕвездијата Лав на запад и Вага на исток, и е второ најголемо соѕвездие на небото. Многу лесно може да се најде на небото заради неговата најсјајна ѕвезда Спица.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]