Прејди на содржината

NGC 4810

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4810
{{{опис}}}
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 54 м 51,2 с
Деклинација +2° 38' 27""
Положбен агол 162°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Im/P
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,5'
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 18 април 1855
Други ознаки MCG 1-33-23, CGCG 43-61, VV 313, Arp 277, KCPG 358B

NGC 4810галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4810 се споменува и како MCG 1-33-23, CGCG 43-61, VV 313, Arp 277, KCPG 358B.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 април 1855 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4810 е од видот Im/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 m/лм2.[2] NGC 4810 има привидни димензии од 1,3' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 54 м 51,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +2° 38' 27"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 162°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4810 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 43971. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 239; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 294. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 104.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]