NGC 4420

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 4420
{{{опис}}}
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,8
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 1'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 24 јануари 1784 / 23 февруари 1784
Други ознаки NGC 4409, UGC 7549, MCG +1-32-64, IRAS 12244+0246, CGCG 42-106, VCC 957

NGC 4420 / UGC 7549спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4420 / UGC 7549 се споменува и како NGC 4409, MCG +1-32-64, IRAS 12244+0246, CGCG 42-106, VCC 957.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 јануари 1784 / 23 февруари 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4420 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] NGC 4420 има привидни димензии од 2' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 8°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4420 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40775. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 238; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 282. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1560.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4420 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]