NGC 5420

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5420
Спиралната галаксија NGC 5420
Спиралната галаксија NGC 5420
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 3 м 59,8 с
Деклинација -14° 37' 2""
Положбен агол 138°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 0,7'
Историја
Откривач Френсис Ливенворт
Откриена 1886
Други ознаки MCG -2-36-6, IRAS 14012-1422

NGC 5420спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5420 се споменува и како MCG -2-36-6, IRAS 14012-1422.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 1886 година од страна на Френсис Ливенворт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 26 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5420 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 5420 има привидни димензии од 1,7' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 3 м 59,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -14° 37' 2"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 138°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5420 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 50121. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 286; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5560. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1036.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895),

Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]