Френсис Ливенворт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Френсис Ливенворт
Галаксијата NGC 1234

Френсис Презервд Ливенворт (англиски: Francis Preserved Leavenworth; 3 септември 1858 - 12 ноември 1928) — американски астроном, роден во Маунт Вернон, Индијана. Открил голем број објекти заведени во Новиот општ каталог (NGC) заедно со Френк Мулер и Ормонд Стоун. Користеле телескоп со пречник од 66 см при опсерваторијата „Леанер Макормик“ во Вирџинискиот универзитет во Шарлотсвил, Вирџинија.

Некои откритија[уреди | уреди извор]

Ливенворт има откриено 250 објекти, претежно од Новиот општ каталог и 3 од Индекс-каталогот. Некои од нив се:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]