NGC 4597

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
NGC 4597


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 40 m 12,3 s
Деклинација -5° 48' 2""
Положбен агол 34°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Површински сјај 14,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4,1' x 1,9'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 22 февруари 1787
Други ознаки MCG -1-32-34, IRAS 12376-0531

NGC 4597 е спирална галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4597 се споменува и како MCG -1-32-34, IRAS 12376-0531.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 22 февруари 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4597 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,1 mag/arcmin2.[2] NGC 4597 има привидни димензии од 4,1' х 1,9'.[2]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 40 m 12,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -5° 48' 2"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 34°.[2]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на NGC 4597 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42429. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 284; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4955. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1066.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

Користена литература[edit | edit source]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[edit | edit source]