Вилијам Хершел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилијам Хершел
William Herschel01.jpg
Роден15 ноември 1738(1738-11-15)
Хановер, Света Римска империја
Починал25 август 1822(1822-08-25) (воз. 83 г.)
Слау, Англија
Полињаастрономија и музика
Познат поОткривањето на Уран, откривањето на инфрацрвеното зрачење
Потпис

Вилијам Хершел (15 ноември 1738 - 25 август 1822) е англиски астроном од германско потекло. Ја има откриено седмата голема планета во Сончевиот систем која го доби името Уран. Ги открил и двата од петте познати сателити на Уран и на Сатурн.