Прејди на содржината

Месје 58

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 58
Поглед кон Месје 58
Поглед кон Месје 58
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 37 м 43,7 с
Деклинација +11° 49' 6""
Положбен агол 95°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
9,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,5
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 6' x 4,8'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 15 април 1779
Други ознаки M 58, UGC 7796, MCG 2-32-160, IRAS 12351+1205, CGCG 70-197, VCC 1727

Месје 58 (Messier 58, M58) или NGC 4579спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Месје 58 и NGC 4579 се споменува и како M 58, UGC 7796, MCG 2-32-160, IRAS 12351+1205, CGCG 70-197, VCC 1727.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 15 април 1779 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Месје 58 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] Месје 58 има привидни димензии од 6' х 4,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 37 м 43,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +11° 49' 6"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 95°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Месје 58 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42168. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 194; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 878. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1563.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]