NGC 5221

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5221


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 34 м 56,2 с
Деклинација +13° 49' 57""
Положбен агол 104°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 0,8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 12 април 1784
Други ознаки UGC 8559, MCG 2-35-6, CGCG 73-40, Arp 288, 8ZW 325, VV 315

NGC 5221спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5221 се споменува и како UGC 8559, MCG 2-35-6, CGCG 73-40, Arp 288, 8ZW 325, VV 315.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 12 април 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5221 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 5221 има привидни димензии од 1,6' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 34 м 56,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +13° 49' 57"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 104°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5221 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 47869. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 195; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 898. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1079.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]