NGC 4261

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 4261


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 160°
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
10,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,4
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4,1' x 3,6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 13 април 1784
Алтернативни ознаки UGC 7360, MCG 1-31-52, CGCG 42-13, VCC 345, 3C 270

NGC 4261 е елиптична галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4261 се споменува и како UGC 7360, MCG 1-31-52, CGCG 42-13, VCC 345, 3C 270.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 април 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4261 е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] NGC 4261 има привидни димензии од 4,1' х 3,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 160°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4261 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39659. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 287. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1611.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4261 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]