NGC 4368

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
NGC 4368


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E?
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,7'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 15 март 1784
Други ознаки NGC 4325, MCG 2-32-19, CGCG 70-37, VCC 616, NPM1G +10.0298

NGC 4368 е елиптична галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4368 се споменува и како NGC 4325, MCG 2-32-19, CGCG 70-37, VCC 616, NPM1G +10.0298.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 15 март 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4368 е од видот E?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 mag/arcmin2.[2] NGC 4368 има привидни димензии од 1' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 5°.[2]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на NGC 4368 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40183. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 876. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1563.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

  1. Запис за NGC 4368 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[edit | edit source]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[edit | edit source]