Прејди на содржината

NGC 4829

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4829

{{{опис}}}

Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 57 м 24,5 с
Деклинација -13° 44' 14""
Положбен агол 105°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
14,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,8
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 1882
Други ознаки NPM1G -13.0404

NGC 4829елиптична галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4829 се споменува и како NPM1G -13.0404.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1882 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4829 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] NGC 4829 има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 57 м 24,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -13° 44' 14"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 105°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4829 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 44299. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 284; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5542. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1591.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]