NGC 4453

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4453 {{{опис}}}
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 153°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
14,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,7
Површински сјај 12,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,2'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 28 јануари 1784
Други ознаки MCG 1-32-73, CGCG 42-121, VCC 1130, NPM1G +06.0340, IRAS 12262+0647

NGC 4453спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4453 се споменува и како MCG 1-32-73, CGCG 42-121, VCC 1130, NPM1G +06.0340, IRAS 12262+0647.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 јануари 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4453 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,3 m/лм2.[2] NGC 4453 има привидни димензии од 0,5' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 153°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4453 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 41072. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 288. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1560.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4453 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies.

Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]