Расеано ѕвездено јато

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Расеано ѕвездено јато (растурено ѕвездено јато) — група од неколку илјади ѕвезди кои се формирани од ист џиновски молекуларен облак, а сè уште се под влијание на гравитацијата меѓу себе. Спротивно, збиено ѕвездено јато е многу силно поврзано со гравитацијата. Растеани ѕвездени јата се пронајдени само во спиралните и неправилните галаксии, каде постои активно ѕвездено групирање. Се смета дека се стари помалку од неколку стотици милиони години: ги пореметуваат блиските контакти со други јата и облаци од гас при нивното орбитирање околу галактичкиот центар, како и губењето на членови од јатото преку други взаемни контакти.

Наводи[уреди | уреди извор]

Препорака за читање[уреди | уреди извор]

  • W.J. Kaufmann (1994). Universe. W H Freeman. ISBN 0-7167-2379-4. 
  • E.V.P. Smith, K.C. Jacobs, M. Zeilik, S.A. Gregory (1997). Introductory Astronomy and Astrophysics. Thomson Learning. ISBN 0-03-006228-4. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]