Прејди на содржината

NGC 4416

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4416
Поглед кон NGC 4416
Поглед кон NGC 4416
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 108°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 1,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 11 април 1825
Други ознаки UGC 7541, MCG 1-32-63, MK 1326, IRAS 12242+0811, CGCG 42-105, VCC 938

NGC 4416спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4416 се споменува и како UGC 7541, MCG 1-32-63, MK 1326, IRAS 12242+0811, CGCG 42-105, VCC 938.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 април 1825 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4416 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 4416 има привидни димензии од 1,7' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 108°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4416 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40743. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 874. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1560.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Запис за NGC 4416 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]