NGC 5679C

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5679C


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 35 m 11 s
Деклинација +5° 21' 16""
Положбен агол 10°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
16
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,2'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 12 мај 1793
Други ознаки Arp 274, VV 458

NGC 5679C е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5679C се споменува и како Arp 274, VV 458.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 мај 1793 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5679C е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 mag/arcmin2.[2] NGC 5679C има привидни димензии од 0,3' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 35 m 11 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +5° 21' 16"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 10°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5679C е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 242; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 331. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1418.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]