NGC 5774

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5774


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 53 м 42,4 с
Деклинација +3° 34' 58""
Положбен агол 145°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBcd
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Површински сјај 14,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 2,3'
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 26 април 1851
Други ознаки UGC 9576, MCG 1-38-13, CGCG 48-57, KCPG 440A, IRAS 14511+0347

NGC 5774спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5774 се споменува и како UGC 9576, MCG 1-38-13, CGCG 48-57, KCPG 440A, IRAS 14511+0347.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 април 1851 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5774 е од видот SBcd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,2 m/лм2.[2] NGC 5774 има привидни димензии од 3' х 2,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 53 м 42,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +3° 34' 58"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 145°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5774 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 53231. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 243; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 330. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1421.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]