Змијоносец (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Змијоносец
лат. Ophiuchus
Ophiuchus constellation map mk.svg
Кратенка Oph
Генитивно Ophiuchi
Ректасцензија 17 ч.
Деклинација
Површина 948 (°)² (11-то)
Главни ѕвезди 10
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
62
Ѕвезди со планети 4
Ѕвезди посјајни од 3,00m 5
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 8
Најсјајна ѕвезда α Oph (Расалхаг) (2,1m)
Најблиска ѕвезда Барнардова Ѕвезда
сг,  пс)
Месјеови објекти 7
Метеорски дождови офјухиди
северни мајски офјухиди
јужни мајски офјухиди
тета-офјухиди
Соседни
соѕвездија
Херкул
Змија (Глава)
Вага
Скорпија
Стрелец
ЗмијаNa
Орел
Видливо на ширина од +80° до −80°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец јули.

Змијоносец (лат. Ophiuchus, Oph) — големо соѕвездие сместено околу небесниот екватор. Името му е старогрчко: Ὀφιοῦχος и значи „оној што носи змија“. Најчесто е претставено како човек кој држи змија. Соѕвездието Змијоносец е познато уште од времето на астрономот Птоломеј. Порано ова соѕвездие се нарекувало со латинскиот пиум Serpentarius, што има исто значење како и старогрчкиот збор.

Змијоносец спаѓа во зодијачките соѕвездија поради тоа што Сонцето минува низ него во текот на својот годишен курс, но сепак ова соѕвездие не е вклучено меѓу останатите дванаесет астролошки знаци од страна на астролозите.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]