Расалхаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Alpha Ophiuchi
Ophiuchus constellation map mk.svg
Расалхаг е алфа ѕвезда во соѕвездието Змијоносец.
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Змијоносец
Ректасцензија 17ч 34м 56.1с
Деклинација +12° 33′ 36″
Прив. величина (V) 2.08
Особености
Спектрален тип A5 III
U−B Боен показател 0.11
B−V Боен показател 0.15
Променлив тип ?
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)+12.6 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 110.08 млс/г
Дек.: -222.61 млс/г
Паралакса (π)69.84 ± 0.88 млс
Оддалеченост46,7 ± 0,6 сг
(14,3 ± 0,2 пс)
Апсолутна величина (MV)1.30
Податоци
Маса2–4 M
Полупречник2.5 R
Сјајност29.19 L
Температура8,500 K
Металичност?
Вртење?
Старост? години
Други ознаки
Ras Alhague, Rasalhague, 55 Ophiuchi, Gl 681, HR 6556, BD +12° 3252, HD 159561, GCTP 4000.00, SAO 102932, FK5 656, HIP 86032.

Расалхаг или Алфа Змијоносец (α Oph / α Ophiuchi) е најсјајна ѕвезда во соѕвездието Змијоносец.

Расалхаг има привидна величина од +2,08, и има ѕвездена класификација A5. Се наоѓа на околу 47 светлосни години од Земјата.

Името Расалхаг доаѓа од арапското رأس الحية (raʾs al-ḥayyah), со значење „главата на кротителот на змии“. Во астрологијата е позната како една од фиксните ѕвезди, која носи несреќа поради жени (или несреќен брак).

Наводи[уреди | уреди извор]