Месје 14

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 14

{{{опис}}}

Соѕвездие Змијоносец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 37 м 36,1 с
Деклинација -3° 14' 43""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид VIII
Привиден сјај
(видлив)
7,6
Физички податоци
Привидни димензии 11' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 1 јуни 1764
Други ознаки M 14, GCL 72

NGC 6402збиено ѕвездено јато во соѕвездието Змијоносец, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6402 се споменува и како M 14, GCL 72.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 1 јуни 1764 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Местоположба на М 14 во соѕвездието Змијоносец

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6402 е од видот VIII.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,6 m.[2] NGC 6402 има само една позната привидна димензија, која изнесува 11'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 37 м 36,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -3° 14' 43"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6402 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 248; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5085. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1116.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]