Месје 35

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Месје 35


Соѕвездие Близнаци
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 h 9 m 0 s
Деклинација + 24° 21' 0"
Податоци од набљудување
Вид на објект расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III2m
Привиден сјај
(видлив)
5,1
Физички податоци
Привидни димензии 25' x ?'
Историја
Откривач Жан Филип де Шезо
Откриена 1745
Други ознаки M 35, OCL 466

NGC 2168 е расеано ѕвездено јато во соѕвездието Близнаци, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2168 се споменува и како M 35, OCL 466.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1745 година од страна на Жан Филип де Шезо, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од - cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2168 е од видот III2m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,1 mag.[2] NGC 2168 има само една позната привидна димензија, која изнесува 25'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 h 9 m 0 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 24° 21' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2168 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 137; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1877. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1278.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]