Месје 73

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 73
Поглед кон Месје 73
Поглед кон Месје 73
Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 58 м 56 с
Деклинација -12° 38' 0""
Податоци од набљудување
Вид на тело систем од четири ѕвезди
Морфолошки вид *4
Привиден сјај
(видлив)
8,9
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 4 октомври 1780
Други ознаки M 73, OCL 89

NGC 6994 — четириѕвезден астеризам во соѕвездието Водолија, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6994 се споменува и како M 73, OCL 89.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 4 октомври 1780 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6994 е од видот *4.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,9 m.[2] NGC 6994 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 58 м 56 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -12° 38' 0"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6994 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 299; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5778. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 791.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]