Месје 92

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 92
Поглед кон Месје 92
Поглед кон Месје 92
Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 17 м 7,3 с
Деклинација +43° 8' 13""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид IV
Привиден сјај
(видлив)
6,5
Физички податоци
Привидни димензии 14' x ?'
Историја
Откривач Јохан Елерт Боде
Откриена 31 декември 1777
Други ознаки M 92, GCL 59

NGC 6341збиено ѕвездено јато во соѕвездието Херкул, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6341 се споменува и како M 92, GCL 59.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 31 декември 1777 година од страна на Јохан Елерт Боде, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6341 е од видот IV.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,5 m.[2] NGC 6341 има само една позната привидна димензија, која изнесува 14'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 17 м 7,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +43° 8' 13"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6341 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 81; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3085. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1135.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]