Месје 47

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 47
Поглед кон Месје 77
Поглед кон Месје 77
Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 36 м 35 с
Деклинација - 14° 28' 47"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III2m
Привиден сјај
(видлив)
4,4
Физички податоци
Привидни димензии 25' x ?'
Историја
Откривач Џовани Батиста Ходиерна
Откриена 1654
Други ознаки M 47, NGC 2478, OCL 596

NGC 2422расеано ѕвездено јато во соѕвездието Крма, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2422 се споменува и како M 47, NGC 2478, OCL 596.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 1654 година од страна на Џовани Батиста Ходиерна, со помош на голо око, чијашто леќа имала пречник од 0,27 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2422 е од видот III2m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 4,4 m.[2] NGC 2422 има само една позната привидна димензија, која изнесува 25'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 36 м 35 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 14° 28' 47".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2422 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 274; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5409. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1521.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]