Прејди на содржината

Месје 75

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 75
Поглед кон Месје 75
Поглед кон Месје 75
Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 6 м 4,8 с
Деклинација -21° 55' 15""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид I
Привиден сјај
(видлив)
8,6
Физички податоци
Привидни димензии 6,8' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 27 август 1780
Други ознаки M 75, GCL 116, ESO 595-SC13

NGC 6864збиено ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6864 се споменува и како M 75, GCL 116, ESO 595-SC13.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 27 август 1780 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6864 е од видот I.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,6 m.[2] NGC 6864 има само една позната привидна димензија, која изнесува 6,8'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 6 м 4,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -21° 55' 15"".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6864 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 343; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6326. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1112.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]