Месје 74

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 74
{{{опис}}}
Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 36 м 41,7 с
Деклинација + 15° 47' 0"
Положбен агол 25°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
9,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10
Површински сјај 14,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 10,5' x 9,5'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена септември 1780
Други ознаки M 74, UGC 1149, MCG 3-5-11, CGCG 460-14, IRAS 01340+1532

Месје 74 (NGC 628) — спирална галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 628 се споменува и како Messier 74, M 74, UGC 1149, MCG 3-5-11, CGCG 460-14, IRAS 01340+1532.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во септември 1780 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Месје 74 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,2 m/лм2.[2] Месје 74 има привидни димензии од 10,5' х 9,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 36 м 41,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 15° 47' 0".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 25°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Месје 74 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 5974. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 173; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1205. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1275.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000000100000001ч &1000000000000003600000036м &1000000000000041800000041,8с, +&1000000000000001500000015° &1000000000000004700000047′ &1000000000000000100000001″