Прејди на содржината

NGC 656

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 656

{{{опис}}}

Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 42 м 27,3 с
Деклинација + 26° 8' 36"
Положбен агол 35°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,3'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 20 септември 1865
Други ознаки UGC 1194, MCG 4-5-2, CGCG 482-4, KARA 61

NGC 656спирална галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 656 се споменува и како UGC 1194, MCG 4-5-2, CGCG 482-4, KARA 61.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 септември 1865 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 656 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 656 има привидни димензии од 1,5' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 42 м 27,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 26° 8' 36".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 35°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 656 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6293. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 128; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1759. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 896.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]