NGC 828

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 828

{{{опис}}}

Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 10 м 9,5 с
Деклинација + 39° 11' 28"
Положбен агол 141°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sa/P
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 14,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,5' x 1,6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 18 октомври 1786
Други ознаки UGC 1655, MCG 6-5-92, CGCG 522-125, 6ZW 177, IRAS 02071+3857

NGC 828спирална галаксија во соѕвездието Андромеда, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 828 се споменува и како UGC 1655, MCG 6-5-92, CGCG 522-125, 6ZW 177, IRAS 02071+3857.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 18 октомври 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 828 е од видот Sa/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,1 m/лм2.[2] NGC 828 има привидни димензии од 2,5' х 1,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 10 м 9,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 39° 11' 28".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 141°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 828 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 8283. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 62; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2830. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1225.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]