Месје 54

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 54
{{{опис}}}
Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 55 м 3,3 с
Деклинација -30° 28' 40""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид III
Привиден сјај
(видлив)
7,7
Физички податоци
Привидни димензии 12' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 24 септември 1778
Други ознаки M 54, GCL 104, ESO 458-SC8

Месије 54 (NGC 6715) — збиено ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Месије 54 се споменува и како Messier 54, M 54, GCL 104, ESO 458-SC8.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 24 септември 1778 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Месије 54 е од видот III.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,7 m.[2] NGC 6715 има само една позната привидна димензија, која изнесува 12'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 55 м 3,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -30° 28' 40"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Месије 54 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 378; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7409. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 10.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]