Месје 66

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 66
Галаксијата Месје 66
Галаксијата Месје 66
Соѕвездие Лав
Епоха J2000
Положба
Ректасцензија 11ч 20м &1000000000001502600000015,026с[1]
Деклинација +12° 59′ &1000000000000286400000028,64″[1]
Податоци од набљудување
Морфолошки вид SABb[2]
Привиден сјај
(видлив)
8,9[3]
Физички податоци
Привидни димензии 9,1′ × 4,2′[4]
Црв. помест. 0,002425±0,000010[3] (696,3±12,7 км/с)[5]
Оддалеченост 31 мсг (9,6 Мпс)[6]
Историја
Откривач Пјер Мешен
Други ознаки Arp 16, NGC 3627, PGC 34695, UGC 6346[7]
Приближување на галаксијатa Месје 66 со вселенскиот телескоп „Хабл“.

Месје 66 или М66 (NGC 3627) — спирална галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како Месје 66 и NGC 3627 се споменува и како M 66, UGC 6346, MCG 2-29-19, Arp 16, CGCG 67-57, ARAK 288, VV 308, Arp 317.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 март 1780 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3627 е од видот Sb.[8] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[9] NGC 3627 има привидни димензии од 9,1' х 4,1'.[9]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 173°.[9]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Месје 66 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 34695. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 191; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 861. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 66.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Skrutskie, M. F.; и др. (February 2006), „The Two Micron All Sky Survey (2MASS)“, The Astronomical Journal, 131 (2): 1163–1183, Bibcode:2006AJ....131.1163S, doi:10.1086/498708.
  2. Ann, H. B.; и др. (2015), „A Catalog of Visually Classified Galaxies in the Local (z ∼ 0.01) Universe“, The Astrophysical Journal Supplement Series, 217 (2): 27–49, arXiv:1502.03545, Bibcode:2015ApJS..217...27A, doi:10.1088/0067-0049/217/2/27.
  3. 3,0 3,1 de Vaucouleurs, G.; и др. (1991), Third reference catalogue of bright galaxies, 9, New York: Springer-Verlag.
  4. „NASA/IPAC Extragalactic Database“, Results for NGC 3627, Посетено на 2006-08-31.
  5. van den Bosch, Remco C. E.; и др. (May 2015), „Hunting for Supermassive Black Holes in Nearby Galaxies With the Hobby-Eberly Telescope“, The Astrophysical Journal Supplement Series, 218 (1): 13, arXiv:1502.00632, Bibcode:2015ApJS..218...10V, doi:10.1088/0067-0049/218/1/10, 10.
  6. Tully, R. Brent; и др. (August 2016), „Cosmicflows-3“, The Astronomical Journal, 152 (2): 21, arXiv:1605.01765, Bibcode:2016AJ....152...50T, doi:10.3847/0004-6256/152/2/50, 50.
  7. „NGC 3627“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 2018-12-02. (англиски)
  8. Запис за Месје 66 на НАСА (англиски)
  9. 9,0 9,1 9,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]