Месје 72

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 72
Поглед кон Месје 72
Поглед кон Месје 72
Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 53 м 27,9 с
Деклинација -12° 32' 11""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид IX
Привиден сјај
(видлив)
9,2
Физички податоци
Привидни димензии 6,6' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 30 август 1780
Други ознаки M 72, GCL 118

NGC 6981збиено ѕвездено јато во соѕвездието Водолија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6981 се споменува и како M 72, GCL 118.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 30 август 1780 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6981 е од видот IX.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,2 m.[2] NGC 6981 има само една позната привидна димензија, која изнесува 6,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 53 м 27,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -12° 32' 11"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6981 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 299; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5765. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 791.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]