Месје 67

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 67
Поглед кон Месје 67
Поглед кон Месје 67
Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 51 м 18 с
Деклинација + 11° 49' 0"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II2m
Привиден сјај
(видлив)
6,9
Физички податоци
Привидни димензии 25' x ?'
Историја
Откривач Јохан Готфрид Келер
Откриена 1779
Други ознаки M 67, OCL 549

NGC 2682расеано ѕвездено јато во соѕвездието Рак, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2682 се споменува и како M 67, OCL 549.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 1779 година од страна на Јохан Готфрид Келер, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од - cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2682 е од видот II2m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,9 m.[2] NGC 2682 има само една позната привидна димензија, која изнесува 25'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 51 м 18 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 11° 49' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2682 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 187; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 814. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 438.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]