Месје 39

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 39

Слика на M39. 2MASS/NASA.
Слика на M39. 2MASS/NASA.

Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 31 м 52 с
Деклинација +48° 25' 30""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III2p
Привиден сјај
(видлив)
4,6
Физички податоци
Привидни димензии 31' x ?'
Историја
Откривач Аристотел
Откриена 326 п.н.е.
Други ознаки M 39, OCL 211

NGC 7092расеано ѕвездено јато во соѕвездието Лебед, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7092 се споменува и како M 39, OCL 211.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 326 п.н.е. година од страна на Аристотел, со помош на голо око, чијашто леќа имала пречник од 0,27 см.

Местоположба на М 39 во соѕвездието Лебед

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7092 е од видот III2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 4,6 m.[2] NGC 7092 има само една позната привидна димензија, која изнесува 31'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 31 м 52 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +48° 25' 30"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7092 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 86; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3594. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 589.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]