HD 191892

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 191892
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 09м &1000000000002235800000022,358с
Деклинација +56° 01′ &1000000000003657500000036,575″
Прив. величина (V) 6,49
Особености
Спектрален тип K0
B−V Боен показател 0.938
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-7.95±0.18 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −12,410 ± 0,045 млс/г
Дек.: −18,673 ± 0,036 млс/г
Паралакса (π)3.2187 ± 0.0205 млс
Оддалеченост1.013 ± 6 сг
(311 ± 2 пс)
Податоци
Други ознаки
BD+55 2336, HIP 99294, SAO 32322
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 191892 — ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,49.