HD 191892

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 191892
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 09м &1000000000002235800000022,358с
Деклинација +56° 01′ &1000000000003657500000036,575″
Привидна величина (V)6,49
Особености
Спектрален типK0
B−V боен показател0.938
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-7.95±0.18 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −12.410±0.045 mas/yr
Dec.: −18.673±0.036 mas/yr
Паралакса (π)3.2187 ± 0.0205 mas
Растојание1013 ± 6 ly
(311 ± 2 pc)
Податоци
Други ознаки
BD+55 2336, HIP 99294, SAO 32322
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 191892 — ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,49.