Пси Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пси Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 55м &1000000000377862200000037,78622с[1]
Деклинација +52° 26′ &1000000000020211600000020,2116″[1]
Прив. величина (V) 4,92[2] (5.05 + 7.61)[3]
Особености
A
Спектрален тип A4 Vn[4]
U−B Боен показател +0,05[2]
B−V Боен показател +0,13[2]
B
Спектрален тип F4 V[5]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−10[6] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −37,62[1] млс/г
Дек.: −31,13[1] млс/г
Паралакса (π)11.59 ± 0.38[1] млс
Оддалеченост281 ± 9 сг
(86 ± 3 пс)
Апсолутна величина (MV)+0,23[7]
Орбита[8]
ГлавнаAa
ПридружникAb
Период (P)54,08 г.
Голема полуоска (a)0,141"
Занесеност (e)0,484
Наклон (i)112,0°
Податоци
ψ Лебед Aa
Сјајност62[9] L
Температура7.971[9] K
Вртежна брзина (v sin i)207[4] км/с
ψ Cyg B
Вртежна брзина (v sin i)120[10] км/с
Други ознаки
ψ Cyg, 24 Cygni, BD+52° 2572, HD 189037, HIP 98055, HR 7619, SAO 32114, WDS 19556+5226.[11]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

ψ Лебед или Пси Лебедтроен ѕвезден систем[3] во соѕвездието Лебед. Со заедничка привидна ѕвездена величина од 4,92,[2] може да се забележи со голо око. Од 2002 година, внатрешниот пар, компонетите Aa и Ab, биле на аголно растојание од 0,10 mas долж положбен агол од 77,6°.[12] Нивната заедничка ѕвездена величина е 5,05.[3] Релативно во однос на овој пар, третиот член на системот е со величина од 7,61[3] оваа составница B, е на аголно растојание од 2,87 лачни секунди долж положбен агол од 175,6° од 2010 година.[13] Врз основа на измерената годишна промена на паралаксата од 11,59 mas,[1] Пси Лебед се наоѓа на растојание од 281 светлосна година од Сонцето.

Посјајниот член на системот, односно Aa, има спектар карактеристичен за A-тип на ѕвезда од главната низа и е со ѕвездена класификација A4 Vn,[4] каде 'n' означува „маглинени' впивни линии кои се должат на големата вртежна брзина. Се верува дека се врти со вртежна брзина од 207 km/s.[4] Оваа составница сјае со сјај 62 пати поголем од сјајноста на Сонцето од нејзината надворешна атмосфера при делотворна температура од 7.971 K.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 van Leeuwen, F. (2007), „Validation of the new Hipparcos reduction“, Astronomy and Astrophysics, 474 (2): 653–664, arXiv:0708.1752, Bibcode:2007A&A...474..653V, doi:10.1051/0004-6361:20078357.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Mermilliod, J.-C. (1986), „Compilation of Eggen's UBV data, transformed to UBV (unpublished)“, Catalogue of Eggen's UBV Data: 0, Bibcode:1986EgUBV........0M.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Eggleton, P. P.; Tokovinin, A. A. (September 2008), „A catalogue of multiplicity among bright stellar systems“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 389 (2): 869–879, arXiv:0806.2878, Bibcode:2008MNRAS.389..869E, doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13596.x.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Royer, F.; и др. (February 2007), „Rotational velocities of A-type stars. III. Velocity distributions“, Astronomy and Astrophysics, 463 (2): 671–682, arXiv:astro-ph/0610785, Bibcode:2007A&A...463..671R, doi:10.1051/0004-6361:20065224.
 5. Edwards, T. W. (April 1976), „MK classification for visual binary components“, Astronomical Journal, 81: 245–249, Bibcode:1976AJ.....81..245E, doi:10.1086/111879.
 6. Evans, D. S. (June 20–24, 1966). „The Revision of the General Catalogue of Radial Velocities“. Во Batten, Alan Henry; Heard, John Frederick (уред.). Determination of Radial Velocities and their Applications, Proceedings from IAU Symposium no. 30. Determination of Radial Velocities and Their Applications. 30. стр. 57. Bibcode:1967IAUS...30...57E.
 7. Anderson, E.; Francis, Ch. (2012), „XHIP: An extended hipparcos compilation“, Astronomy Letters, 38 (5): 331, arXiv:1108.4971, Bibcode:2012AstL...38..331A, doi:10.1134/S1063773712050015.
 8. Tokovinin, Andrei (2018). „The Updated Multiple Star Catalog“. The Astrophysical Journal Supplement Series. 235: 6. arXiv:1712.04750. doi:10.3847/1538-4365/aaa1a5.
 9. 9,0 9,1 9,2 McDonald, I.; и др. (2012), „Fundamental Parameters and Infrared Excesses of Hipparcos Stars“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 427 (1): 343–57, arXiv:1208.2037, Bibcode:2012MNRAS.427..343M, doi:10.1111/j.1365-2966.2012.21873.x.
 10. Uesugi, Akira; Fukuda, Ichiro (1970). Catalogue of rotational velocities of the stars. Contributions from the Institute of Astrophysics and Kwasan Observatory. Bibcode:1970crvs.book.....U.
 11. „* psi Cyg“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 2017-02-21. (англиски)
 12. Roberts, Lewis C., Jr. (May 2011), „Astrometric and photometric measurements of binary stars with adaptive optics: observations from 2002“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 413 (2): 1200–1205, arXiv:1012.3383, Bibcode:2011MNRAS.413.1200R, doi:10.1111/j.1365-2966.2011.18205.x.
 13. Mason, Brian D.; и др. (August 2011), „Speckle Interferometry at the U.S. Naval Observatory. XVII.“, The Astronomical Journal, 142 (2): 4, Bibcode:2011AJ....142...46M, doi:10.1088/0004-6256/142/2/46, 46.