Прејди на содржината

48 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
48 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 37м &1000000000003177700000031,777с
Деклинација +31° 34′ &1000000000002114100000021,141″
Особености
Спектрален тип B8IIIn
B−V Боен показател -0.089
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−19,00 ± 4,3 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 8,370 ± 0,073 млс/г
Дек.: −0,500 ± 0,085 млс/г
Паралакса (π)4.0193 ± 0.0534 млс
Оддалеченост810 ± 10 сг
(249 ± 3 пс)
Податоци
Други ознаки
48 Cyg, BD+31 4159, HIP 101765, SAO 70287
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

48 Лебедѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,304.