48 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
48 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 37м &1000000000003177700000031,777с
Деклинација +31° 34′ &1000000000002114100000021,141″
Особености
Спектрален типB8IIIn
B−V боен показател-0.089
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−19.00±4.3 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 8.370±0.073 mas/yr
Dec.: −0.500±0.085 mas/yr
Паралакса (π)4.0193 ± 0.0534 mas
Растојание810 ± 10 ly
(249 ± 3 pc)
Податоци
Други ознаки
48 Cyg, BD+31 4159, HIP 101765, SAO 70287
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

48 Лебедѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,304.