HD 195592

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 195592
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 30м &1000000000003496900000034,969с
Деклинација +44° 18′ &1000000000005485800000054,858″
Привидна величина (V)7,08
Особености
Спектрален типK0IIIa
B−V боен показател0,847
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-27.80±0.9 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −2.478±0.060 mas/yr
Dec.: 1.172±0.058 mas/yr
Паралакса (π)0.5744 ± 0.0302 mas
Растојание5700 ± 300 ly
(1740 ± 90 pc)
Податоци
Други ознаки
BD+43 3630, HIP 101186, SAO 49724
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 195592 — сина суперџиновска ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 7,08.