HD 195592

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 195592
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 30м &1000000000003496900000034,969с
Деклинација +44° 18′ &1000000000005485800000054,858″
Прив. величина (V) 7,08
Особености
Спектрален тип K0IIIa
B−V Боен показател 0,847
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-27.80±0.9 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −2,478 ± 0,060 млс/г
Дек.: 1,172 ± 0,058 млс/г
Паралакса (π)0.5744 ± 0.0302 млс
Оддалеченост5.700 ± 300 сг
(1.740 ± 90 пс)
Податоци
Други ознаки
BD+43 3630, HIP 101186, SAO 49724
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 195592 — сина суперџиновска ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 7,08.