HD 200465

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 200465
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 02м &1000000000002095600000020,956с
Деклинација +39° 30′ &1000000000003252500000032,525″
Прив. величина (V) 6,463
Особености
Спектрален тип K3II-III
B−V Боен показател 1,510
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-7.60±1.3 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −1,10 ± 1,04 млс/г
Дек.: 1,18 ± 1,22 млс/г
Паралакса (π)4.47 ± 1.33 млс
Оддалеченостприб. 700 сг
(приб. 220 пс)
Податоци
Други ознаки
BD+38 4321, HIP 103822, SAO 70818
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 200465 — двојна или повеќекратна ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,463.