HD 200465

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 200465
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 02м &1000000000002095600000020,956с
Деклинација +39° 30′ &1000000000003252500000032,525″
Привидна величина (V)6,463
Особености
Спектрален типK3II-III
B−V боен показател1,510
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-7.60±1.3 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −1.10±1.04 mas/yr
Dec.: 1.18±1.22 mas/yr
Паралакса (π)4.47 ± 1.33 mas
Растојаниеapprox. 700 ly
(approx. 220 pc)
Податоци
Други ознаки
BD+38 4321, HIP 103822, SAO 70818
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 200465 — двојна или повеќекратна ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,463.