Прејди на содржината

V700 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V700 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 31м &1000000000000524700000005,247с
Деклинација +38° 47′ &1000000000000045800000000,458″
Особености
Спектрален тип G2V
Променлив тип Променлива ѕвезда од типот на W Голема Мечка
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −21,547 ± 0,041 млс/г
Дек.: −98,929 ± 0,044 млс/г
Паралакса (π)6.0483 ± 0.0257 млс
Оддалеченост539 ± 2 сг
(165,3 ± 0,7 пс)
Податоци
Други ознаки
V700 Cyg, SV* OV 26, NSVS 5740313, TYC 3153-333-1
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V700 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 11,14.