NGC 6833

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6833


Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 h 49 m 46,6 s
Деклинација +48° 57' 42""
Податоци од набљудување
Вид на објект планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Физички податоци
Привидни димензии 0,18' x ?'
Историја
Откривач Едвард Чарлс Пикеринг
Откриена 8 мај 1883
Други ознаки PK 82+11.1, CS=14.8

NGC 6833 е планетарна маглина во соѕвездието Лебед, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6833 се споменува и како PK 82+11.1, CS=14.8.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 мај 1883 година од страна на Едвард Чарлс Пикеринг, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 15 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6833 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 mag.[2] NGC 6833 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,18'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 h 49 m 46,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +48° 57' 42"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6833 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 84; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3565. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 283.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]