Прејди на содржината

HD 185351

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 185351
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 36м &1000000000000037900000037,9с[1][2]
Деклинација +44° 41′ &1000000000000004200000042″[1][2]
Прив. величина (V) 5.17[1][2]
Особености
Спектрален тип G9IIIbFe-0.5[1][2]
U−B Боен показател 0.69[1][2]
B−V Боен показател 0.93[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+44 3185,SAO 48649,HD 185351,HR 7468
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 185531 (BD + 44 3185, SAO 48649, HR 7468) — ѕвезда со привидна величина од 6.26, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 36м &1000000000000003789999937,9с и деклинација +44° 41′ &1000000000000004200000042″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.