Прејди на содржината

HD 207516

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 207516
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 48м &1000000000000029400000029,4с[1][2]
Деклинација +38° 38′ &1000000000000005500000055″[1][2]
Прив. величина (V) 6.12[1][2]
Особености
Спектрален тип B8V[1][2]
U−B Боен показател -0.34[1][2]
B−V Боен показател -0.08[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.34 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -20 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+37 4427,SAO 71722,HD 207516,HR 8338
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 207516 (BD + 37 4427, SAO 71722, HR 8338) — ѕвезда со привидна величина од 6.12, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 48м &1000000000000002939999929,4с и деклинација +38° 38′ &1000000000000005500000055″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.