Прејди на содржината

VX Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
VX Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 57м &1000000000002082900000020,829с
Деклинација +40° 10′ &1000000000003900800000039,008″
Особености
Спектрален тип F5e-G2I-II
B−V Боен показател 0.058
Променлив тип Делта Кефеида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-16.4±0.1 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −1,910 ± 0,040 млс/г
Дек.: −3,553 ± 0,050 млс/г
Паралакса (π)0.3495 ± 0.0277 млс
Оддалеченост9.300 ± 700 сг
(2.900 ± 200 пс)
Податоци
Други ознаки
VX Cyg, BD+39 4379, HIP 103433, SAO 70716
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

VX Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,08.