V1404 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1404 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 57м &1000000000000166400000016,64с
Деклинација +52° 12′ &1000000000000001800000001,8″
Особености
Променлив тип Џуџеста нова
Астрометрија
Податоци
Други ознаки
V1404 Cyg, SV* VV 288, AAVSO 2153+51
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1404 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 15,7.