HD 199579

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 199579
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 56м &1000000000000034700000034,7с[1][2]
Деклинација +44° 55′ &1000000000000003000000030″[1][2]
Привидна величина (V)5.96[1][2]
Особености
Спектрален типO6V((f))[1][2]
U−B боен показател-0.85[1][2]
B−V боен показател0.05[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.85 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -6 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+44 3639,SAO 50263,HD 199579,HR 8023
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 199579 (BD + 44 3639, SAO 50263, HR 80023) — ѕвезда со привидна величина од 5.96, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 56м &1000000000000003470000034.7с и деклинација +44° 55′ &1000000000000003000000030″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.