Зета Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зета Лебед
Cygnus constellation map mk.svg
Red circle.svg
Местоположба на Зета Лебед (заокружена)
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 12м &1000000000561859400000056,18594с[1]
Деклинација +30° 13′ &1000000000036895700000036,8957″[1]
Прив. величина (V) 3.26[2]
Особености
Спектрален тип G8IIIa + DA4.2[3]
U−B Боен показател +0.77[2]
B−V Боен показател +0.98[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)+15.85 ± 0.26[4] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +6.51[1] млс/г
Дек.: –68.21[1] млс/г
Паралакса (π)22.79 ± 0.35[1] млс
Оддалеченост143 ± 2 сг
(43,9 ± 0,7 пс)
Апсолутна величина (MV)–0.01[5]
Орбита[6]
Период (P)6,489 ± 31 days
Голема полуоска (a)0.19"[7]
Занесеност (e)0.22 ± 0.03
Перицентарска епоха (T)40,712 ± 178 MJD
Аргумент на перицентарот (ω)
(споредна)
41 ± 10°
Полузамав (K1)
(главна)
3.31 ± 0.12 км/с
Податоци
ζ Лебед A
Маса3.05[8] M
Полупречник15[4] R
Површ. грав. (log g)2.41[5]
Сјајност112[4] L
Температура4,910[5] K
Вртежна брзина (v sin i)0.4 ± 0.5[8] км/с
Старост0.2[9] Гг.
ζ Лебед B
Маса0.6[7] M
Температура12,000[7] K
Други ознаки
Zeta Cyg, 64 Cygni, BD+29°4348, HD 202109, HIP 104732, HR 8115, SAO 71070[10]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Зета Лебед (ζ Лебед, ζ Cyg) — двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед. Има привидна величина од 3,26 и оддалечена е 143 светлосни години (44 парсеци) .

Главната составница, ζ Лебед A е џиновска ѕвезда од спектрален тип G8 IIIp. Најверојатно е дека се работи за џин во облик на црвена грутка, што е ѕвезда во напредна фаза која започнала со фузија на јадрениот хелиум. Има трипати поголема маса од Сонцето и 5 пати поголем полупречник. Зрачи 112 пати посјајно од Сонцето од нејзината надворешна атмосфера, при делотворна температура of 4,910 K. Дава жолтеникав сјај од типот G.[11]

Втората составница, ζ Лебед B е бело џуџе од типот DA4.2. Двете ѕвезди се вртат една околу друга, правејќи цел круг на секои 6.489 дена (17,8 години), при занесување од 0,22. Белото џуџе не е непосредно видливо, но се проценува дека има привидна величина од 13,2.[3]

Зета Лебед во атмосферата изобилува со бариум и други тешки елементи, што ја чини т.н. „благобариумска ѕвезда“. Овие елементи се синтетизираат од другиот член на двоецот кога минува низ фазата на асимптотската гранка на својот развој, а потоа се ифрлаат во ѕвездениот ветер и се насобират во тековната главна составница. Преда да се здобие со оваа дополнителна маса, Зета Лебед имала околу 2,5 пати поголема маса од Сонцето, додека пак поразвиената AGB-ѕвезда имала три Сончеви маси.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 van Leeuwen, F. (November 2007), „Validation of the new Hipparcos reduction“, Astronomy and Astrophysics, 474 (2): 653–664, arXiv:0708.1752, Bibcode:2007A&A...474..653V, doi:10.1051/0004-6361:20078357
 2. 2,0 2,1 2,2 Fernie, J. D. (May 1983), „New UBVRI photometry for 900 supergiants“, Astrophysical Journal Supplement Series, 52: 7–22, Bibcode:1983ApJS...52....7F, doi:10.1086/190856
 3. 3,0 3,1 Holberg, J. B.; Oswalt, T. D.; Sion, E. M.; Barstow, M. A.; Burleigh, M. R. (2013). „Where are all the Sirius-like binary systems?“. ces of the Royal Astronomical Society. 435 (3): 2077. arXiv:1307.8047. Bibcode:2013MNRAS.435.2077H. doi:10.1093/mnras/stt1433.
 4. 4,0 4,1 4,2 Massarotti, Alessandro; и др. (January 2008), „Rotational and Radial Velocities for a Sample of 761 HIPPARCOS Giants and the Role of Binarity“, The Astronomical Journal, 135 (1): 209–231, Bibcode:2008AJ....135..209M, doi:10.1088/0004-6256/135/1/209
 5. 5,0 5,1 5,2 Allen, D. M.; Porto de Mello, G. F. (January 2011), „Mn, Cu, and Zn abundances in barium stars and their correlations with neutron capture elements“, Astronomy and Astrophysics, 525: A63, arXiv:1009.4688, Bibcode:2011A&A...525A..63A, doi:10.1051/0004-6361/200912356
 6. Griffin, R. F.; Keenan, P. C. (August 1992), „Spectroscopic binary orbits from photoelectric radial velocities. Paper 105: zeta Cygni“, The Observatory, 112: 168–182, Bibcode:1992Obs...112..168G
 7. 7,0 7,1 7,2 Barstow, M. A.; и др. (April 2001), „Resolving Sirius-like binaries with the Hubble Space Telescope“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 322 (4): 891–900, arXiv:astro-ph/0010645, Bibcode:2001MNRAS.322..891B, doi:10.1046/j.1365-8711.2001.04203.x
 8. 8,0 8,1 8,2 Yushchenko, A. V.; Gopka, V. F.; Kim, C.; Liang, Y. C.; Musaev, F. A.; Galazutdinov, G. A. (January 2004), „The chemical composition of the mild barium star HD 202109“, Astronomy and Astrophysics, 413 (3): 1105–1114, arXiv:astro-ph/0308337, Bibcode:2004A&A...413.1105Y, doi:10.1051/0004-6361:20031596
 9. Smiljanic, R.; Porto de Mello, G. F.; da Silva, L. (June 2007), „Abundance analysis of barium and mild barium stars“, Astronomy and Astrophysics, 468 (2): 679–693, arXiv:astro-ph/0702421, Bibcode:2007A&A...468..679S, doi:10.1051/0004-6361:20065867
 10. „zet Cyg“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 2012-03-02. (англиски)
 11. „The Colour of Stars“, Australia Telescope, Outreach and Education, Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation, December 21, 2004, Посетено на 2012-01-16

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: Ѕвездена карта &1000000000000002100000021ч &1000000000000001200000012м &1000000000561859400000056,18594с, +&1000000000000003000000030° &1000000000000001300000013′ &1000000000036895700000036,8957″