V470 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V470 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 19м &1000000000002171200000021,712с
Деклинација +40° 53′ &1000000000001645600000016,456″
Особености
Спектрален типB2
B−V боен показател0.283
Променлив типАлголида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-8.6±2 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −2.394±0.056 mas/yr
Dec.: −5.980±0.065 mas/yr
Паралакса (π)0.9440 ± 0.0354 mas
Растојание3500 ± 100 ly
(1060 ± 40 pc)
Податоци
Други ознаки
V470 Cyg, BD+40 4115, HIP 100193, SAO 49467
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V470 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,48.