V470 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V470 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 19м &1000000000002171200000021,712с
Деклинација +40° 53′ &1000000000001645600000016,456″
Особености
Спектрален тип B2
B−V Боен показател 0.283
Променлив тип алголски
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-8.6±2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −2,394 ± 0,056 млс/г
Дек.: −5,980 ± 0,065 млс/г
Паралакса (π)0.9440 ± 0.0354 млс
Оддалеченост3.500 ± 100 сг
(1.060 ± 40 пс)
Податоци
Други ознаки
V470 Cyg, BD+40 4115, HIP 100193, SAO 49467
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V470 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,48.