56 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
56 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 50м &1000000000049312900000004,93129с[1]
Деклинација +44° 03′ &1000000000033486200000033,4862″[1]
Прив. величина (V) 5.06[2]
Особености
Спектрален тип A6 V[3]
B−V Боен показател 0,198 ± 0,002[4]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−21,5 ± 3,5[2] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +123.450[1] млс/г
Дек.: +132.420[1] млс/г
Паралакса (π)24.1034 ± 0.1344[1] млс
Оддалеченост135,3 ± 0,8 сг
(41,5 ± 0,2 пс)
Апсолутна величина (MV)2.00[4]
Податоци [5]
Маса1.72 M
Површ. грав. (log g)4,28 ± 0,14
Сјајност13.19[4] L
Температура8.124 ± 276 K
Вртежна брзина (v sin i)73[6] км/с
Други ознаки
56 Cyg, BD+43°3739, FK5 3666, HD 198639, HIP 102843, HR 7984, SAO 50121, WDS J20501+4404[7]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

56 Лебед — единечна[8] ѕвезда во северното соѕвездие Лебед, на растојание од 135[1] светлосни години од Земјата. Може да се забележи со човековото око како бела ѕвезда со привидна величина од 5,06.[2] Ѕвездата се движи кон Земјата со околусончева радијална брзина од −21.5.[2] Има релативно големо сопстввено движење, движејќи се низ небесната сфера со аголен чекор од 0,181 лс/год.[9] Според Еген (1998), станува зор за член на суперјатото Хијади.[10]

Станува збор за ѕвезда на главната низа од спектрален тип A6 V.[3] Ковли и други (1969) ја класифицирале како ѕвезда од типот на Делта Делфин,[11] за која постои сомнеж дека е Am-ѕвезда. Ѕвездата е сос тарост од 394[5] милиони години со предидена вртежна брзина од 73 км/с.[6] Нејзината маса е за 1,72[5] пати поголема од Сончевата маса и зрачи со сјај 13[4] пати поголем од Сончевиот од фотосферата при делотворна температура од 8.124 K.[5]

56 Лебед има видлив придружник: ѕвезда со привидна величина 11,9 при аголно растојание од 55,4 лс при положбен агол од 48°, од 2015 година.[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

{{|refs=

[1]

[2]

[3]

[4]

[5]

[6]

[7]

[8]

[9]

[10]

[11]

[12]

}}

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Gontcharov, G. A. (2006), „Pulkovo Compilation of Radial Velocities for 35 495 Hipparcos stars in a common system“, Astronomy Letters, 32 (11): 759, arXiv:1606.08053, Bibcode:2006AstL...32..759G, doi:10.1134/S1063773706110065.
 3. 3,0 3,1 3,2 Abt, Helmut A.; Morrell, Nidia I. (July 1995), „The Relation between Rotational Velocities and Spectral Peculiarities among A-Type Stars“, Astrophysical Journal Supplement, 99: 135, Bibcode:1995ApJS...99..135A, doi:10.1086/192182
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 Anderson, E.; Francis, Ch. (2012), „XHIP: An extended hipparcos compilation“, Astronomy Letters, 38 (5): 331, arXiv:1108.4971, Bibcode:2012AstL...38..331A, doi:10.1134/S1063773712050015.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 David, Trevor J.; Hillenbrand, Lynne A. (2015), „The Ages of Early-Type Stars: Strömgren Photometric Methods Calibrated, Validated, Tested, and Applied to Hosts and Prospective Hosts of Directly Imaged Exoplanets“, The Astrophysical Journal, 804 (2): 146, arXiv:1501.03154, Bibcode:2015ApJ...804..146D, doi:10.1088/0004-637X/804/2/146.
 6. 6,0 6,1 6,2 Royer, F.; и др. (October 2002), „Rotational velocities of A-type stars in the northern hemisphere. II. Measurement of v sin i“, Astronomy and Astrophysics, 393: 897–911, arXiv:astro-ph/0205255, Bibcode:2002A&A...393..897R, doi:10.1051/0004-6361:20020943.
 7. 7,0 7,1 „56 Cyg“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
 8. 8,0 8,1 Eggleton, P. P.; Tokovinin, A. A. (September 2008), „A catalogue of multiplicity among bright stellar systems“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 389 (2): 869–879, arXiv:0806.2878, Bibcode:2008MNRAS.389..869E, doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13596.x.
 9. 9,0 9,1 Lépine, Sébastien; Shara, Michael M. (March 2005), „A Catalog of Northern Stars with Annual Proper Motions Larger than 0.15" (LSPM-NORTH Catalog)“, The Astronomical Journal, 129 (3): 1483–1522, arXiv:astro-ph/0412070, Bibcode:2005AJ....129.1483L, doi:10.1086/427854.
 10. 10,0 10,1 Eggen, Olin J. (July 1998), „The Age Range of Hyades Stars“, The Astronomical Journal, 116 (1): 284–292, Bibcode:1998AJ....116..284E, doi:10.1086/300413.
 11. 11,0 11,1 Cowley, A.; и др. (April 1969), „A study of the bright A stars. I. A catalogue of spectral classifications“, Astronomical Journal, 74: 375–406, Bibcode:1969AJ.....74..375C, doi:10.1086/110819.
 12. 12,0 12,1 Mason, Brian D.; и др. (December 2001), „The 2001 US Naval Observatory Double Star CD-ROM. I. The Washington Double Star Catalog“, The Astronomical Journal, 122 (6): 3466–3471, Bibcode:2001AJ....122.3466M, doi:10.1086/323920.